Anglický plnokrevník/Thoroughbred

6. února 2011 v 11:52 | Misheelllka |  Plemena koní

nn
Info
Anglický plnokrevník neboli A1/1 vznikl v 17. a 18. století v Anglii.  Dvě poslední století roste obliba dostihů a s nimi i toto plemeno a proto se plemeno rázem stalo nejvýznamnějším z celé světové populace koní. Přispělo ke zlepšení vzhledu a pohybu, ale především ke zvýšení rychlosti, bojovnosti a psychické odolnosti mnoha plemen.

Popis
Výška se rozlišuje podle skupiny (závodní koně, sprinteři a hackové), ovšem nejběžněji nacházíme koně okolo 160 až 175cm. Plnokrevníci mají mohutný a silný hrudník, většinou okolo 180-190cm. Váha je okolo 500-600kg, obvod holeně nemá být menší než 20cm. 

Povaha
Anglický plnokrevník je kůň velmi svérázný, dá se říct, že každý z nich je osobností. Má také své rozmary a často prosazuje svou vůli. Vůči lidem nejsou plnokrevníci příliš přátelští, vyžadují odborný přístup a nezřídka bývají nervózní. Jejich povaha je zcela podřízena účelu. Plnokrevníci časně dospívají a proto se s výcvikem začíná dřív.

Využití
Plnokrevníci jsou koně vyšlechtění pro dostihy, kde vynikají svou odolností a rychlostí. Ovšem najdeme je i na parkuru, kde uplatňují svojí nebojácnost. Někteří lidé si vybirají plnokrevníky i pro drezuru, tam uplatňují svojí chuť se učit novým věcem. Podle mnohých lidí to není kůň pro rekreaci, má tendenci se lekat.


baat

Můj názor:
Jelikož se s plnokrevníky setkávám často a slýchávám mnohdy samé křivdy na toto plemeno. Podle mě je to kůň jednoho pána a i ten si k němu musí najít cestu! Skoro každý má "plňase" za divokého, nezkrotného koně, který nepatří do ruk začátečníků. Ale já mám jiný názor >> Na plnokrevnících sem začínala a pěkně mě vyškolili, záleží na výchově. Potřebují jemné zacházení což mnoho lidí nedokáže. Znám i chladnokrevníky s takovouto povahou a neodsuzuji je! :)
Co si o nich myslíte? :)Foto: Baron A1/1, z bývalé stáje
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 nelča nelča | E-mail | 2. srpna 2011 v 20:54 | Reagovat

no já bych raději mlčela!!!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama